Wieruszów: Wieczór autorski z panią Ewą Szakalicką

25 września w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Skomlinie Brygada Opolska ONR wzięła udział w wieczorze autorskim z Panią Ewą Szakalicką, reżyserem filmu „Podwójnie Wyklęty” o kpt. Romualdzie Rajsie ps. „Bury”. Organizatorem był ONR Wieruszów oraz lokalni mieszkańcy.

Film dokumentalny oraz narracja Pani Ewy były dla wszystkich uczestników spotkania bogatą lekcją historii związaną z ruchami podziemia antykomunistycznego na terenach Wileńszczyzny i Białostocczyzny. Pani Ewa Szakalicka przedstawiła fakty, dotyczące działalności kapitana Rajsa jednocześnie obalając komunistyczną propagandę „bandy Burego”.

Swoją obecnością zaszczycił wszystkich kombatant – mjr Wincenty Soliński ps. „Stóg”, który w styczniu tego roku skończył 90 lat. Pan major walczył z komunistami w oddziale Alfonsa Olejnika ps. „Babinicz”, m.in. na terenach ziemi wieluńskiej.

Wydarzenie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu narodowego oraz uczczenia minutą ciszy żołnierzy podziemia antykomunistycznego, zamordowanych w wieluńskim UB i pogrzebanych w bezimiennych mogiłach na miejskim cmentarzu. Po krótkim wstępie pani reżyser oraz zgromadzeni obejrzeli film, a następnie wysłuchali wielu ciekawych faktów związanych z produkcją samego dzieła i z działalnością głównego bohatera. Na zakończenie odmówiono Modlitwę NSZ.