#uwolnić Basię Poleszuk

ONR Brygada Opolska wywiesiła w Opolu transparent nad rondem na Nysy Łużyckiej, od strony ulicy Książąt Opolskich. Znajduje się na nim hasło rozpowszechnione już w internecie, czyli #uwolnićBasię, wyrażające solidaryzm i nawołujące do uwolnienia Barbary Poleszuk, określanej mianem więźnia politycznego.

Barbara Poleszuk, 26-letnia działaczka związana ze środowiskiem narodowców w Hajnówce w sierpniu ub. roku została prawomocnie skazana na karę bezwzględnego pozbawienia wolności pomimo tego, że nigdy nie była karana. Basi Poleszuk zarzucono…. zadrapanie policjanta podczas przepychanek w noc Kupały w Białowieży w lipcu 2016 r. W procesie skazano również na grzywnę matkę dziewczyny – Elżbietę Poleszuk, która próbowała zapobiec skuciu córki kajdankami. Skazana nie przyznała się do winy. Początkowo przebywała w więzieniu w Białymstoku, później przewieziono ją do Warszawy-Grochowa, nie udzielając o tym informacji nawet rodzinie.

Rodzina Poleszuków angażuje się m.in. w organizację Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych.

W internecie huczy od narastającego protestu wobec uwięzienia. Ujął się za nią m.in. Andrzej Kołakowski – pieśniarz i działacz opozycyjny w okresie PRL. Również jego żona – Anna Kołakowska, najmłodszy więzień polityczny stanu wojennego, rozpowszechnia list otwarty do ministra sprawiedliwości – Zbigniewa Ziobry. Była działaczka Solidarności uważa, że wyrok bezwzględnego więzienia jest zemstą za zaangażowanie Poleszuk w działalność narodową. Gdańska radna PiS uważa, że wobec skazanej można było zastosować środki wolnościowe, np. wyrok w zawieszeniu czy dozór elektroniczny. Zapowiedziała, że jeśli Barbara Poleszuk nie wyjdzie na wolność, 5. listopada rozpocznie protest głodowy.

Zdaniem przewodniczącego Kolegium IPN prof. Wojciecha Polaka, osadzona w więzieniu działaczka narodowa Barbara Poleszuk jest więźniem politycznym, a na jej wyrok skazujący mogły wpłynąć lokalne układy i praktyki szykanowania, inwigilowania i zastraszania osób o poglądach narodowych i patriotycznych w niektórych powiatach Białostocczyzny. W rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Wojciech Polak powiedział też:

„To nie do pomyślenia, żeby Święto Niepodległości było obchodzone w sytuacji, kiedy w Polsce mamy więźnia politycznego. Apeluję do pana prezydenta Andrzeja Dudy i do pana ministra Zbigniewa Ziobry, żeby przyjrzeli się sprawie. Mają instrumenty, żeby ją dokładnie wyjaśnić.”

Zdaniem prof. Polaka sankcja karna jest nieproporcjonalna do okoliczności. Historyk zaznacza, że Barbara Poleszuk nigdy nie była karana, więc sąd nie musiał orzekać wobec niej kary bezwzględnego pozbawienia wolności.

Młoda działaczka została zatrzymana w Hajnówce 26 października, dwa dni przed ślubem swojego brata, z wykorzystaniem nieoznakowanego samochodu. Brat Barbary Poleszuk Dawid zaznacza, że jego siostra nigdy nie była karana i posiadała dokument o niekaralności, który był jej potrzebny w pracy. Jego zdaniem do zatrzymania kobiety i jej osadzenia w więzieniu doprowadziło „zaniedbanie prawnika i brak informacji o tym, że ma stawić się do więzienia”. Dawid Poleszuk krytykuje też sposób, w jaki zatrzymano jego siostrę:

„Zatrzymanie miało miejsce 24.10.2018 (2 dni przed moim weselem). Basia była w Hajnówce tydzień. Nie ukrywała się, wielu policjantów ja widziało… czemu zatrzymanie odbyło się 2 dni przed weselem? Zatrzymał ją pojazd nieoznakowany, który specjalnie na nią czekał”.

Mężczyzna krytycznie ocenia także wyrok i jego uzasadnienie:

„Wyrok to kpina … policjanta za którego Basia dostała wyrok, widziałem tego samego dnia na komendzie, nie miał obrażeń żadnych!”

Osoby zaangażowane w pomoc na rzecz Barbary Poleszuk zachęcają do pisania do niej listów, a także do wpłat na rzecz zakupu rzeczy potrzebnych osadzonej. Apelują też o podpisywanie petycji (LINK) ws. jej uwolnienia. Ponadto informują, że 12 listopada br. ma odbyć się manifestacja wsparcia dla Poleszuk.

 

Wpłaty dla Basi Poleszuk:

Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy Warszawa

Chłopickiego 71 A 04-275 Warszawa

nr konta: 05 1010 1010 0401 7813 9120 0000

Tytuł: Basia Maria Poleszuk córka Marka

 

Listy ze wsparciem:

Barbara Maria Poleszuk córka Marka

Areszt Warszawa Grochów

Chłopickiego 71 A

04-275 Warszawa